Zelensky: 'Dit moet het jaar worden waarin echte, duurzame vrede begint'

(Bureau president Oekraïne) Vrede kan het resultaat zijn van weloverwogen diplomatie en absoluut duidelijke veiligheidsgaranties. Dit zei president Volodymyr Zelenskyy in zijn toespraak tijdens de plenaire vergadering “Support Ukraine”.
Het staatshoofd bedankte de Oekraïners en partners voor hun steun aan ons land tijdens drie jaar van ongeprovoceerde grootschalige Russische agressie.
“Dit jaar moet het jaar worden waarin echte, duurzame vrede begint. Poetin zal ons deze vrede niet gunnen en zal deze niet afstaan in ruil voor iets. We moeten vrede winnen door kracht, wijsheid en eenheid – door onze samenwerking met u,” merkte de president op.
Volodymyr Zelenskyy benadrukte dat een betrouwbare en duurzame vrede veel meer is dan stilte aan het front; het zal niet werken zonder veiligheidsgaranties. Volgens het staatshoofd heeft Rusland sinds 2014 het staakt-het-vuren meer dan 25 keer geschonden.
"Toen generaal Kellogg in Oekraïne was, heb ik hem en de Amerikaanse president een document gegeven met een lijst van de wapenstilstanden, met specifieke data, die Rusland had geschonden. Daarom kan vrede alleen het resultaat zijn van weloverwogen diplomatie en absoluut duidelijke veiligheidsgaranties," aldus Volodymyr Zelenskyy.
De president schetste de belangrijkste voorwaarden voor een rechtvaardige vrede. Allereerst wordt er oorlog gevoerd tegen Oekraïne. Daarom moeten Oekraïne en Europa, samen met de Verenigde Staten, aan de onderhandelingstafel zitten. Hij voegde eraan toe dat het einde van de oorlog moet beginnen met stappen die het vertrouwen in de situatie zelf zullen herstellen - met de vrijlating van duizenden Oekraïense gevangenen. Oekraïne is klaar voor een uitwisseling van allen voor allen. Bovendien verdient onze staat niet alleen om toe te treden tot de EU, maar ook om de veiligheidsgaranties te ontvangen die door de NAVO worden geboden.
Volodymyr Zelenskyy riep de partners ook op om zich te verenigen en alle verplichtingen uit bilaterale veiligheidsovereenkomsten na te komen.
“24 februari werd geen gelukkige dag voor Poetin, juist omdat we allemaal verenigd waren: Oekraïners in hun eigen huis, Europeanen op hun continent, Amerika verenigd met Europa, de G7 en iedereen in de wereld die voelde hoe onrechtvaardig de Russische invasie is. Nu moeten we meer doen dan gisteren. Elkaar meer steunen dan ooit tevoren. Zodat we dit jaar kunnen zeggen: we hebben alles gedaan wat we konden en moesten doen, en vrede is hier.” concludeerde de president.
Foto's: Zelensky bij bijeenkomst van westerse leiders in Kiev. Foto gov Ukr.