'Nomadland' wint in Oscaruitreiking met surrealistisch tintje

In een tikje surrealistisch feeststemming werden zondagavond bij 93e Academy Awardsceremonie de Oscars uitgereikt.
Beste actrice werd France McDormand in Nomadland die haar wolvenhuil aan het slot van haar speechje bij haar derde Oscar opdroeg aan de in maart overleden geluidsman Michael Wolf Snyder van de film Nomadland.
Oscarwinnares voor actrice in een bijrol werd Yuh Yung Youn in Minari die aandoenlijk warrig haar eerbetoon gaf aan al die andere makers van de film en aan haar kinderen die haar aangemoedigd hadden in haar late filmcarriere
Anthony Hopkins won de prestigieuze Oscar voor beste Oscar in The Father. Hopkins bleef thuis in Wales zoals hij ook al deed bij de Bafta's. Mag als je 83 bent. Het was zijn tweede Oscar bovendien. De Oscar voor beste mannelijke bijrol was voor Daniel Kaluuya in Judas and the Black Messiah.
Beste cameraman (Director of Photography) werd Erik Messerschmidt die dan maar één van twee Oscars van de tien nominaties voor de netflixproductie Mank van David Fincher verzilverde.
De andere 'Mank-oscar' was voor het decor en setontwerp van Donald Graham Burt;Jan Pascale. De Oscar voor het beste costuumonwerp was voor Anne Roth in Ma Rainey's Black Bottom
Oscar voor Regie ging naar Chloé Zhao met Nomadland die daarmee de tweede vrouw werd na Kathryn Bigelow (The Hurt Locker) die een Oscar voor beste regie van de leden van de academy kreeg. De film Nomadland werd ook beste film. De film werd medegeproduceerd door actrice Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey en regisseur Chloé Zhao. Het maakt zeer nieuwsgierig naar Nomadland die binnenkort on-demand bij een van de kabelaanbieders beschikbaar komt. De vraag is of je een film die ook de rpijs voor beste cinematografie kreeg niet beter even in de bioscoop moet afwachten, maar dat terzijden want ook op kleine scherm kunnen bepaalde kwaliteiten to uitdrukking komen. Maar het blijft het verschil tussen Hamburgertent en culinair restaurant.
Als beste documentaire kozen de bijna tienduizend leden van de Academy My Octopus Teacher van Pippa Ehrlich, James Reed en Craig Foster.
De Oscar voor de beste montage ging naar Sound of metal van Mikkel E. G. Nielsen. Die film kreeg ook de Oscar voor het beste geluid voor geluidsmensen Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michellee Couttolenc, Carlos Cortés en Phillip Bladh.
De beste buitenlandse film werd de Deense film Druk (Another Round) van Thomas Vinterberg. De Oscar voor beste muziek ging naar de animatiefilm Soul van Pete Docter en Dana Murray. En de licht teleurstellende Tenet van Cristopher Nolan won de Oscar voor beste visuele effecten gemaakt door Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher
Het script teslotte van Christopher Hampton en Florian Zeller voor The Father kreeg de Oscar voor geadapteerd scenario. Die voor het beste oorspronkelijke scenario ging naar Emerald Fennell voor het script voor de film Promising Young Woman.
Het surrealisme van de setting werd versterkt door het concept van Steven Soderbergh met een set in het Los Angeles’ Art Deco Union Station ontworpen door architect David Rockwell. De winnaars waren verdiend en voorspelbaar wat helemaal niet slecht is. Zo werd dit ondanks het ontbreken van grote show dankzij de films waar het om gaat een van de betere Oscaruitreikingen.
Meer info hier bij de Academy