Overlast in wijk van kwaad tot erger

19 juni 2014 door Hans Roodenburg
Overlast in wijk van kwaad tot erger

Reizigers die overdag in het centrum van Rotterdam komen, merken nauwelijks iets van onveiligheid. Bijvoorbeeld een dagelijkse reis van metrostation Slinge naar Rotterdam Centrum. Iets minder veilig wordt het al als de donkere uren aanbreken en in de nacht. Maar hoe zit het met de bewoners in en nabij het centrum van Rotterdam zelf?

Tot recent was Jim Postma (ook medewerker van deze site) acht jaar voorzitter van de bewonersvereniging van de Provenierswijk in Rotterdam, vanuit het centrum gezien vlak achter het Centraal Station. Een interview met hem.

Vraag: In veel steden en in volksbuurten hebben wijken in de buurt van stations vooral last van drugsproblemen en kleine criminaliteit (inbraken, berovingen, enz.) Hoe is dat in jouw wijk?
Jim Postma: ,,Van kwaad tot erger. De zogenaamde ‘hangjongeren’, allemaal van Marokkaanse afkomst, vormen drugsbendes. Staan via hun telefoontjes allemaal in verbinding met anderen bij het Centraal Station. Weten precies wanneer de treinen aankomen uit Brussel, Antwerpen of Parijs met potentiële drugskopers. Van soft- tot harddrugs.

'De zogenaamde ‘hangjongeren’, allemaal van Marokkaanse afkomst, vormen drugsbendes. Staan via hun telefoontjes allemaal in verbinding met anderen bij het Centraal Station'.

De deals worden nooit afgesloten in de buurt van het CS, vanwege alle camera’s, maar de kopers worden de wijk ingevoerd naar de adressen van de huisdealers in onze wijk.
De zogenaamde Marokkaanse ‘hangjongeren’ met instemming van hun ouders (die er ook geld aan verdienen) zorgen in onze Provenierswijk voor veel overlast. Blijven hangen in de straten, vooral zomers, tot in de kleine uurtjes van de ochtend. Met alle kabaal erbij.
De volgende ochtend zijn onze weer straten bestrooid en bevuild met lege drankblikjes, sigarettenpeuken en niet zelden van de patatzakjes van de plaatselijke snackbar. Bewoners gruwelen hiervan, terwijl het aantal hangjongeren en dus de overlast alleen maar toeneemt.’’

Wijkpolitie
Wordt daar tegen opgetreden door politie of buitengewone opsporingsambtenaren (boa’s)?
,,Het is te krankzinnig om waar te zijn. Enkelen van onze buurtagenten zijn door deze gewelddadige hangjongeren bedreigd en zelfs in elkaar geslagen. Met als resultaat dat zij voor kortere of langere tijd ‘ziek’ hebben thuisgezeten vanwege overspannenheid of andere mentale stress.
Dan, eens in de zoveel tijd, worden er op cruciale plekken van de hangjongeren, torens met camera’s neergezet. Ineens zijn zij (zogenaamd) verdwenen naar andere buurten (Claes de Vrieslaan, Nieuwe Binnenweg, etc. Zodra deze speciale preventieve camera’s na een tijdje weer worden weggehaald, zijn de hangjongeren en drugsdealers weer terug als een muggenplaag, maar dan weer groter.
Met als resultaat dat sommige van onze bewoners na de zoveelste inbraak of intimidatie verdwijnen, na een min of meer gedwongen verhuizing. Gezwicht voor de buurtterreur. Schandelijk!

'De volgende ochtend zijn onze weer straten bestrooid en bevuild met lege drankblikjes, sigarettenpeuken en niet zelden van de patatzakjes van de plaatselijke snackbar'.

Recent is ook het laatste politiebureau in onze wijk aan de Walenburgerweg definitief gesloten. Waardoor de drugsrunners met alle criminaliteit om hen heen meer vrij spel hebben gekregen. Tot nog grotere ongerustheid in onze Provenierswijk.’’

Contrast
Kun je een doorsnee beeld geven van de inwoners van je wijk naar opleiding en inkomen?
,,Zeer gevarieerd. Afhankelijk van de straten zit er een groot verschil tussen armoede van de voornamelijk allochtone bevolking en hogeropgeleiden in de ‘duurdere’ buurten zoals de Spoorsingel en de Provenierssingel, met haast allemaal koophuizen.
Hierbij is het contrast dus erg groot. In de afgelopen tientallen jaren zijn bij ons haast alle buurtwinkels verdwenen zoals, bakkers, groetenboeren, sigarenboeren, slagers en zelfs de enige supermarkt (Spar) die de buurt ooit rijk was.
Daarmee is veel levendigheid en sociale gemoedelijkheid uit onze buurt verdwenen. Ernstige aderlatingen en verdere geestelijke en maatschappelijke armoede voor onze hele wijk.’’

Hebben andere wijken er ook last van?
,,De wijken die niet dicht bij het Centraal Station liggen, zoals Blijdorp, Kralingen en Hillegersberg, zitten stukken minder in het ‘criminele gebied’ zoals wij dat hier in de Provenierswijk ervaren. Van bedelaars, zoals vroeger, is er bij ons ook nog nauwelijks sprake.
Die zijn opgeruimd. Meestal zijn het drugsverslaafden die naar opvangtehuizen (zelfs verzorgingstehuizen) gaan. Ook bij ons in de buurt. Zoals het voormalige bejaardentehuis in onze Versijdenstraat, dat nu haast geheel is bevolkt met alcohol- en drugsverslaafden. Vreemd genoeg leidt dit tot weinig of geen overlast meer in onze hele buurt.’’

Geen initiatief
We horen soms ook van onaangepast gedrag omdat mensen uit een andere cultuur, vuilniszakken of erger van hun balkon kieperen op het gras- en struikenveld bij hun flat. Heb je daar ook ervaringen mee?
,,Wat hierbij opvalt is dat er bij onze bewonersvereniging met zeven verschillende werkgroepen (woon- en leefmilieu, Centraal Station, veiligheid, etc.) met zo’n 80 buurtvrijwilligers haast geen enkele vrijwilliger uit Marokkaanse of Turkse herkomst te bespeuren valt.
Zo ook niet in ons bestuur van de bewonersvereniging, na talloze pogingen om hierbij ook andere buurtbewoners van andere culturen te betrekken. Maar zij profiteren wel aan alle kanten mee van onze buurtinitiatieven op het gebied van cultuur en kinderactiviteiten (waarvan de meeste deelnemers van allochtone afkomst zijn).
Zeer frustrerend voor ons allen die er een multiculturele buurt van willen maken, maar dus in dit geval met eenrichtingsverkeer van de originele Nederlandse (lees: Rotterdamse) bevolking.’

Gaan jullie als wijkbestuur om met de wijkagenten?
,,Contacten met onze wijkagenten zijn haast optimaal. Alleen zijn zij zo goed als uit onze wijk verdwenen, na de sluiting van ons politiebureau aan de Walenburgerweg. Een voor ons allen onbegrijpelijk bezuinigingsactie.

'De wijkagenten van toen, die nog eens langs kwamen voor een kopje koffie thuis of via het wijkcafé, zijn nu alleen nog op afstand bereikbaar via mobiele nummers of politiebureau Noord'.

Omdat dit bureau zorgde voor een aanzienlijke bescherming tegenover de criminaliteit door de drugsrunners vanuit onze wijk richting Centraal Station en vice versa. De wijkagenten van toen die nog eens langs kwamen voor een kopje koffie thuis of via het wijkcafé zijn nu alleen nog op afstand bereikbaar via mobiele nummers of politiebureau Noord.
Een wederom nieuwe aderlating wat veiligheid betreft in onze mooie wijk en jammer genoeg steeds afstandelijker. Zelfs op de jaarvergadering van onze bewonersvereniging Provenierswijk komen zij praktisch niet meer, na uitnodiging van onze kant om hier te spreken over onze veiligheidsproblemen.’’

Teleurstelling
Welke partij is in jullie wijk de grootste?
,,Was dus de PvdA, maar zowel via het stadhuis als de toenmalige deelgemeente Noord zijn wij steeds meer teleurgesteld in deze partij. Omdat zij vele malen onze belangen niet meer vertegenwoordigden, c.q. zelfs tegenwerkten. De SP en Leefbaar Rotterdam hebben de laatste tijd de voorkeur gekregen, inclusief Groen Links, boven de PvdA.’’

Wat verwacht je van de nieuwe wethouder Joost Eerdmans die in zijn portefeuille veiligheid, handhaving en buitenruimte heeft?
,,Ik heb hem nog niet gezien. Ik heb er geen hoge verwachtingen van, gezien de zeer krappe meerderheid van het college in de gemeenteraad: 23 van de 45 zetels. Haast ongeloofwaardig en tot ondergang gedoemd.
De SP, de enige grote winnaar van de laatste gemeenteraadsverkiezingen, had zeker moeten meeregeren. Dan waren er 28 zetels en had deze stad naar alle verhoudingen qua verkiezingsuitslag evenwichtig kunnen worden geregeerd. Dat de PvdA nu buitenspel staat is terecht, na hun arrogantie om vier jaar geleden Leefbaar Rotterdam uit te sluiten nadat beiden 14 zetels hadden gehaald. Arrogantie van de macht (toen slechts zo’n 500 stemmen in het voordeel van de PvdA) komt altijd ten val.’’

Je bent sinds april dit jaar geen voorzitter meer van het wijkbestuur. Waarom ben je gestopt?
,,Na acht jaar voorzitterschap vond ik het welletjes. Niet dat ik moest, maar ik had er al twee termijnen opzitten. Sportmensen zouden zeggen dat je moet stoppen op je hoogtepunt. Ze hebben nog wel hemel en aarde bewogen om weer vier jaar aan te blijven. Maar dat doe ik niet. Ik blijf natuurlijk nauw betrokken bij de wijkzaken. Want ik woon er ook. De nieuwe voorzitter is André Houten.’’

(Foto bij de inleiding is van Rinus Vuik)

 

 

Cookies

Deze website gebruikt noodzakelijke cookies voor een correcte werking en analytische cookies (geanonimiseerd) om de statistieken van de website bij te houden. Marketing cookies zijn nodig voor laden van externe content, zoals YouTube-video's of widgets van Sociale Media. Zie ons cookiebeleid voor meer informatie, of om je instellingen later aan te passen.