Ook Carola fantaseert over hoge bouwproductie sociale huur
Burgemeester Carola Schouten houdt een goede gewoonte van haar voorganger Ahmed Aboutaleb in stand. Ook zij overdrijft met de aantallen sociale huurwoningen, die er in de afgelopen collegeperiode in Rotterdam zijn bijgebouwd. Om die minder vleiende stelling te onderbouwen een paar cijfers op een rijtje gezet:
In 2022, 2023, 2024 en 2025 startte de bouw van respectievelijk 295, 478, 763 en 600 sociale huurwoningen. Bij elkaar opgeteld 2136. Dat was 17 procent van het totaal van de 12.538 woningen, waarvoor omgevingsvergunningen werden verstrekt in de periode van 1 juli 2022 tot en met 31 december 2025.
In hun begin februari gepubliceerde Collegeverantwoording Eén Stad 2022-2026 beweren burgemeester en wethouders echter dat het om 26,3 procent gaat.
Goede sier
Op dat veel hogere percentage komen Schouten en haar wethouders uit door in 2023, 2024 en 2025 - in ieder geval, veilige optelling - respectievelijk 478, 459 en 243 nepsociale huurwoningen mee te tellen. Bij elkaar opgeteld dus ruim 1200 woningen, hoofdzakelijk studentenwoningen, studio's en flexwoningen. De kale huur daarvan ligt weliswaar onder de 932 euro. Maar daarmee horen deze piepkleine wooneenheden zeker niet thuis in het sociale segment.
Als het gaat om haar doelstelling minimaal 20 procent van de woningbouwproductie in dat sociale segment te realiseren vertelt wethouder en D66-lijsttrekker Chantal Zeegers overal dat zij er trots op is dit streven ruimschoots te hebben gehaald. In de gemeenteraad, in de media en dezer dagen ook in haar verkiezingscampagne maakt Zeegers er mooie sier mee. Geen haan die er naar kraait.
Ook de VVD, die vindt dat er te veel sociale huur in de stad is, gebruikt die 26,3 procent maar al te graag om te rechtvaardigen dat er juist méér dure woningen moeten worden gebouwd in Rotterdam. Zou beter zijn voor de balans in de stad.
Aantal daalt licht
Het aantal sociale huurwoningen dat Rotterdam heeft, stijgt al jaren niet meer. Daalt licht.
Woningcorporaties slopen, verkopen en liberaliseren er voortvarend op los. De aantallen sociale huurwoningen die daarmee de afgelopen collegeperiode zijn verdwenen, zijn groter dan die 2136 nieuwe, waarvan de bouw startte sinds 2022.
Om het nog wat uitzichtlozer te maken voor de honderdduizend woningzoekenden: de woningbouwcorporaties in Rotterdam maakten onlangs - door hen zelf alom geprezen - prestatieafspraken met de gemeente voor 2026 en 2027. De afspraken kunnen ertoe leiden dat de sociale huurvoorraad jaarlijks met meer dan duizend zal afnemen. Huurdersorganisaties ondertekenden de prestatieafspraken ook.
Kantine Walhalla
Woensdagavond 4 maart organiseren Woonstad Rotterdam, Havensteder, Woonbron en Hef Wonen een bijeenkomst in Kantine Walhalla over 'hun gezamenlijke campagne om Rotterdammers bewust te maken dat betaalbaar wonen sterk afhankelijk is van politieke keuzes'. De vier corporaties promoten GroenLinks-PvdA en hopen dat veel bewoners van achterstandswijken, die bij vorige verkiezingen thuis bleven, op 18 maart wel naar de stembus gaan.
PS De berekening van de 17 procent is gebaseerd op aantallen uit gedetailleerde bouwplanoverzichten van de gemeente.