Russisch gesteunde Amerikaanse Veiligheidsraad-resolutie bepleit blijvende vrede Russische Oekraïne

(Update 26 feb. 15.00) Terwijl de Russische aanval op Oekraïne op dezelfde 24 februari 2025 dag het vierde jaar inging en de VS zich in de Algemene Vergadering van de VN onthield van stemming over een zelf ingebrachte resolutie, werd in de veel belangrijker Veiligheidsraad een resolutie over vrede in Oekraïne aangenomen.
In die eveneens Amerikaanse resolutie wordt herhaald dat het hoofddoel van de Verenigde Naties is om de internationale vrede en veiligheid te handhaven en geschillen vreedzaam op te lossen. Er wordt een blijvende vrede tussen Rusland en Oekraïne bepleit. Rusland steunde de resolutie.
Rusland: 'Militariserend Europa'
Over de voorwaarden van die vrede wordt dus in de resolutie niet gerept al beginnen zich met de nieuwe zeer recente grondstoffendeal tussen de VS en Oekraïne vage contouren af te tekenen. Rusland reageerde enthousiast. Europese landen in de Veiligheidsraad onthielden zich van stemming (twee ervan Frankrijk en het VK hebben vetorecht) en wezen op de beginselen soevereiniteit en territoriale integriteit van Oekraïne. Dat valt bij Rusland niet in goede aarde. Vanuit dat land doet nieuw jargon zijn intreden. Het heeft het over het militariserende Europa (zie kader hieronder) . Bekt goed op de sociale media.
De vertegenwoordiger van de Russische Federatie verwelkomde veranderingen in het standpunt van de Verenigde Staten over het Oekraïense conflict. "Het is duidelijk dat het militariserende Europa vandaag de dag de enige speler op internationaal niveau is die wil dat de oorlog doorgaat", stelde hij. En hoewel de tekst van vandaag niet ideaal is, is het een eerste poging om een constructief en toekomstgericht product van de Raad te krijgen. De hoofdlijnen van een herstelde Europese en internationale veiligheid "zijn al te zien in de Amerikaanse tekst en dit geeft ons een zeker optimisme", stelde hij. |
Aanval heet: 'het conflict'
In de met 10 stemmen voor en 5 onthoudingen (Denemarken, Frankrijk, Griekenland, Slovenië, Verenigd Koninkrijk),aangenomen resolutie 2774 (2025) roept de Raad van 15 landen op tot een snel einde aan 'het conflict' en drong aan op een blijvende vrede tussen Oekraïne en de Russische Federatie.
Voor de stemming zei de vertegenwoordiger van de Verenigde Staten dat de Raad op "de rand van de geschiedenis staat met een plechtige taak: het creëren van voorwaarden om de bloedigste oorlog op het Europese continent te beëindigen" sinds het orgaan in juni 1945 werd opgericht. Ze merkte op dat de concepttekst van haar land "een symbolische, eenvoudige eerste stap naar vrede" is en voegde eraan toe dat het "geen vredesakkoord" is. Het vertegenwoordigt eerder een pad naar vrede en ze drong er bij alle leden van de Raad op aan om zich bij de Verenigde Staten aan te sluiten om de gesel van deze oorlog te overwinnen.
In de zijlijn
De vertegenwoordiger van het Verenigd Koninkrijk zei: " Moskou koos ervoor om een agressieoorlog te beginnen en "de Raad moet hier duidelijk over zijn", benadrukte ze.
"We moeten ook duidelijk maken dat vrede het Handvest van de VN en de soevereiniteit en territoriale integriteit van Oekraïne binnen haar internationaal erkende grenzen moet respecteren", voegde ze toe, en stelde namens de leden van de Raad die zich uiteindelijk onthielden van stemming over de tekst als geheel, verschillende amendementen op de tekst voor.
Gezond verstand
De Franse afgevaardigde merkte op dat vrede geen synoniem kan zijn voor capitulatie van de aangevallen staat. De amendementen, zei hij, zijn er ook op gericht om eraan te herinneren dat de Russische Federatie een soevereine staat heeft aangevallen die geen bedreiging voor haar vormde.
De vertegenwoordiger van de Russische Federatie zei van zijn kant over de tekst van vandaag: "Wij beschouwen het, over het geheel genomen, als een gezond-verstand-initiatief." Het weerspiegelt, zei hij, de wens van de nieuwe Amerikaanse regering om "echt bij te dragen". Hij stelde verschillende uiteraard pro-Russische amendementen voor, maar die haalden het eveneens niet.
Tekst ongewijzigd aangenomen
De vertegenwoordigster van de Verenigde Staten verwelkomde het aannemen van deze eerste resolutie in drie jaar over Oekraïne en riep op tot einde conflict. "Deze resolutie zet ons op het pad naar vrede", bevestigde ze, en hoewel het een eerste stap is, is het een cruciale. De Raad moet het nu gebruiken om een vreedzame toekomst voor Oekraïne, de Russische Federatie en de internationale gemeenschap op te bouwen.
Andere leden van de Raad steunen tekst in het algemeen, maar uiten zorgen zoals de vertegenwoordiger van de Republiek Korea die opmerkte dat de agressieoorlog van Moskou “op tragische wijze talloze onschuldige levens heeft geëist”
Het ongewijzigd aannemen van de Veiligheidsresolutie resolutie duidt op enig diplomatiek succes voor de nieuwe VS, na haar eerdere perikelen in de Algemene Vergadering van de VN dezelfde dag.
Meer info: Resolutie 2774 . VN persbericht