Alle elektronika met één enkele oplader in 2024
Het werd tijd: na de goedkeuring van het Europees Parlement zullen consumenten in de EU binnenkort één universele oplader kunnen gebruiken voor al hun elektronische apparaten.
Eind 2024 zullen alle mobiele telefoons, tablets en camera’s die in de EU worden verkocht over een USB Type-C-oplaadpoort moeten beschikken. Vanaf het voorjaar van 2026 zal deze verplichting ook gelden voor laptops.
Individuele consument én het collectief
Smartphones, tablets, camera's, hoofdtelefoons en draagbare luidsprekers en spelcomputers zonder USB-C-poort zouden dan illegaal worden. Vooral Apple ligt dwars, het voorstel zou innovatie tegenhouden, maar je kan het protest van Apple ook anders lezen, met eigen aansluitingen creëert de techgigant immers een vorm van monopolie. Dat is overigens niet wat de verantwoordelijke Eurocommissaris Vestager tegenwerpt . Zij zegt dat de bedrijven ruimschoots de tijd hebben gehad om zich voor te bereiden op deze aanpassing die de consument en duurzaamheid ten goede komt.
603 voor, 13 tegen
De nieuwe regels zijn dinsdag door de plenaire vergadering goedgekeurd met 602 stemmen vóór, 13 tegen en 8 onthoudingen. De wet maakt deel uit van een bredere EU-inspanning om elektronisch afval te verminderen en consumenten duurzamere keuzes te bieden. Vooral Apple en
Op grond van de nieuwe regels zullen consumenten niet langer een specifieke oplader nodig hebben als ze een nieuw apparaat kopen. Ze zullen een universele oplader kunnen gebruiken voor veel van hun kleine en middelgrote draagbare elektronische apparaten.
Alle nieuwe mobiele telefoons, tablets, digitale camera’s, hoofdtelefoons en headsets, draagbare videogameconsoles en draagbare luidsprekers, e-readers, toetsenborden, muizen, draagbare navigatiesystemen, oordopjes en laptops die met een kabel kunnen worden opgeladen en bij een vermogen van maximaal 100 watt functioneren, zullen met een USB Type-C-poort uitgerust moeten zijn, ongeacht door welke fabrikant ze zijn vervaardigd.
Alle apparaten waarop snelladen mogelijk is, zullen voortaan dezelfde laadsnelheid hebben. Gebruikers zullen elk van hun apparaten dus even snel kunnen opladen, voor zover de oplader compatibel is.
Technologische innovatie
Draadloos opladen wordt steeds meer de norm. De Europese Commissie zal daarom uiterlijk eind 2024 de interoperabiliteitseisen moeten harmoniseren om negatieve gevolgen voor consumenten en het milieu te voorkomen. Op die manier raken we ook af van het zogenoemde technologische lock-in-effect, waarbij een consument afhankelijk wordt van slechts één fabrikant.
Betere informatie en keuze
Consumenten zullen aan de hand van specifieke labels informatie krijgen over de oplaadkenmerken van nieuwe apparaten. Zo zullen zij makkelijker kunnen zien of hun eigen opladers compatibel zijn. Kopers zullen ook een weloverwogen keuze kunnen maken over het al dan niet kopen van een nieuwe oplader als ze een nieuw product aanschaffen.
De nieuwe verplichtingen zullen ervoor zorgen dat opladers vaker opnieuw worden gebruikt. Dat zal de consumenten helpen tot wel 250 miljoen euro per jaar te besparen doordat ze geen onnodige opladers hoeven te kopen. Weggegooide en ongebruikte opladers veroorzaken ongeveer 11 000 ton e-afval per jaar in de EU.