Export en omzetten stijgen maar ondernemersvertrouwen daalt
In het tweede kwartaal van 2022 was de omzet van de industrie 30,1 procent hoger dan een jaar eerder. De omzet in de bouw was in het tweede kwartaal van 2022 10,1 procent hoger dan een jaar eerder. In juni 2022 hebben consumenten 5,2 procent meer besteed dan in juni (coronajaar) 2021. De economie als geheel groeide volgens de eerste berekening van het CBS met 2,6 procent ten opzichte van het eerste kwartaal. Het ondernemersvertrouwen nam aan het begin van het derde kwartaal van 2022 af.
Omzet industrie 30,1% hoger
In het tweede kwartaal van 2022 was de omzet van de industrie 30,1 procent hoger dan een jaar eerder, voornamelijk door hogere prijzen. Industriële producenten verwachten in het derde kwartaal van 2022 een hogere omzet te behalen. Wel zijn de omzetverwachtingen minder positief dan in voorgaande kwartalen. Dit meldt het CBS op basis van nieuwe cijfers.
De binnenlandse en de buitenlandse omzet van industriële producenten waren in het tweede kwartaal van 2022 respectievelijk 30,8 en 29,8 procent hoger dan een jaar eerder. De binnenlandse en buitenlandse afzetprijzen waren respectievelijk 26,5 en 31,8 procent hoger dan in het tweede kwartaal vorig jaar.
Bouw + 10,1%
De omzet in de bouw was in het tweede kwartaal van 2022 10,1 procent hoger dan een jaar eerder. De afzetprijzen van de hout- en bouwmaterialenindustrie stegen met iets meer dan 16 procent, de omzet steeg met 15,9 procent. In het tweede kwartaal van 2022 werd voor 15,2 duizend te bouwen woningen een vergunning afgegeven. Dit meldt het CBS op basis van nieuwe cijfers.
In de burgerlijke en utiliteitsbouw was de omzet 9,1 procent hoger dan een jaar eerder. Bij gespecialiseerde bouwbedrijven was de omzetstijging met 13,3 procent nog hoger. In de grond, water- en wegenbouw was de omzetgroei met 3,4 procent juist lager.
In juni 2022 hebben consumenten 5,2 procent meer besteed dan in juni 2021, meldt het CBS. Ze gaven meer uit aan diensten, maar minder aan goederen. De groei is minder groot dan in de voorgaande maanden van 2022.
BBP +2,1%
Volgens de eerste berekening van het CBS, op basis van nu beschikbare gegevens, steeg het bruto binnenlands product (bbp) in het tweede kwartaal van 2022 met 2,6 procent ten opzichte van het eerste kwartaal. Het handelssaldo (export minus import) en de investeringen droegen het meest bij aan de economische groei. Ook de consumptie door huishoudens had een positieve bijdrage. In het begin van het eerste kwartaal van 2022 hadden bijvoorbeeld de horeca, de niet-essentiële winkels en contactberoepen nog te kampen met een lockdown.
De investeringen stegen met 5,2 procent. De uitvoer en invoer van goederen en diensten namen met respectievelijk 2,7 en 1,6 procent toe. Verder hebben huishoudens 0,9 procent meer besteed dan in het eerste kwartaal van 2022. De overheidsconsumptie groeide nauwelijks.
De bedrijfstak handel, vervoer en horeca, de bedrijfstak zakelijke dienstverlening en de bedrijfstak cultuur, sport, recreatie en overige diensten hadden de grootste bijdrage aan de groei.
Ondernemersvertrouwen afgenomen
Het ondernemersvertrouwen nam aan het begin van het derde kwartaal van 2022 af. Dat geldt voor de meeste bedrijfstakken, maar het ondernemersvertrouwen bleef in alle bedrijfstakken positief. Meer dan de helft van de ondernemers zegt kostenstijgingen voor een klein gedeelte of helemaal niet te kunnen doorberekenen aan hun klanten. Dit melden het CBS, KVK, het Economisch Instituut voor de Bouw, MKB-Nederland en VNO-NCW op basis van de Conjunctuurenquête Nederland.
De gegevens voor dit onderzoek zijn begin juli verzameld. Aan het begin van het derde kwartaal van 2022 daalde het ondernemersvertrouwen naar 8,2. Een kwartaal eerder steeg de stemmingsindicator nog, nadat in februari 2022 de meeste coronamaatregelen vervielen. Deze hadden sinds het begin van de coronapandemie invloed op het sterk fluctuerende ondernemersvertrouwen.