30.000 containers met bestemming Rusland en Belarus gestopt

VANDAAGENMORGEN - De impact van de Oekraïne oorlog die Rusland begonnen is tegen het buurland is alom voelbaar. Stijgende prijzen van energie en levensonderhoud, stijgende prijzen van staal en andere bouwmaterialen, het gevoel van onveiligheid.
De sancties vragen om uitgebreide controles. Zo heeft ieder departement van de Rijksoverheid hiervoor minstens 1 FTE vrijgemaakt voor uitvoering.
De Douane controleert intussen 100% van de goederen die geraakt worden door de risicoprofielen. Een belangrijk deel van de controles betreft het toezicht op containers. In de haven van Rotterdam zijn sinds de eerste sancties bijna 30.000 containers in doorvoer met bestemming Rusland/Belarus gestopt en beoordeeld om vast te stellen of ze onder de sanctiemaatregelen vallen. Daarvan gaat het bij ca. 5.500 containers ook om de vraag of er mogelijk luxegoederen in zitten met een waardegrens van EUR 300,- per artikel. Is dat het geval, dan mogen deze goederen niet richting Rusland/Belarus. Op dit moment zijn er nog ca. 2.100 gestopte containers in behandeling bij de Douane omdat informatie ontbreekt. Dat kan bijvoorbeeld gaan om informatie over de vracht, de eindgebruiker of over de bestemming.