VN waarschuwt: Voedseldroppingen zijn geen oplossing
(Update 11-08 12.30) Nederland draagt sinds 8 augustus bij aan het leveren van noodhulp aan de bevolking in Gaza. Dat gebeurt in de vorm van voedseldroppings uit een vliegtuig van voedsel en humanitaire goederen. Hiervoor zet Defensie vanaf Jordanië een C-130 transportvliegtuig in. Defensie heeft zo op 8 augustus 14.5 ton aan hulpgoederen in Gaza gedropt. Het ging om voedsel, drinkwater en medische hulpmiddelen.
Ondertussen benadrukte de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) de noodzaak om grensovergangen te openen om grootschalige hulp in de Gazastrook te kunnen leveren. "Luchtdroppings zijn minstens 100 keer duurder dan vrachtwagens. Vrachtwagens vervoeren twee keer zoveel hulp als vliegtuigen", aldus UNRWA-commissaris-generaal Philippe Lazzarini op sociale media. "Als er politieke wil is om luchtdroppings toe te staan – die zeer kostbaar, ontoereikend en inefficiënt zijn – dan zou er ook een vergelijkbare politieke wil moeten zijn om de grensovergangen te openen", benadrukte hij. |
De voedselcrisis in Gaza is dusdanig verslechterd dat zich volgens de Integrated Food Security Phase Classification (IPC-schaal) een scenario van hongersnood ontvouwt. Grote aantallen truckladingen met hulpgoederen staan klaar om de Gazastrook in te gaan, maar hebben te maken met belemmeringen. Daarom is nu gekozen om de humanitaire hulp gericht aan te vullen met airdrops. Daarbij benadrukt het kabinet dat de droppings via de lucht niets afdoen aan het belang van de hulp via land.

Hulpgoederen voor Gaza . Archieffoto 2024 defensie
Nederland voert de operatie uit via de lucht in samenwerking met internationale partners. Deze partners zijn Duitsland, Frankrijk, Spanje, Italië, België, Luxemburg, Canada en de Verenigde Arabische Emiraten. Ook andere landen overwegen bij te dragen. Jordanië coördineert de inzet. Dit ondanks het feit dat de VN bij herhaling heeft gezegd dat de luchtdroppings weinig effectief zijn.
Niet zonder risico
Voedseldroppings zijn echter niet zonder gevaar. Zo is er een risico dat er burgers geraakt kunnen worden door de pakketten. Daarnaast is er vrijwel geen zicht op wat er met de goederen gebeurt.
Om de risico’s zo klein mogelijk te maken, zijn voorzorgsmaatregelen genomen. Samen met de Jordaanse autoriteiten worden geschikte locaties om de drops uit te voeren geselecteerd en gemonitord. Hierbij wordt zorgvuldig gekeken naar een tijdstip bij daglicht, maar ook naar weercondities en de wijze van droppen. Als de nauwkeurigheid van de drop in het geding komt, wordt deze niet uitgevoerd.
Toegang over land prioriteit
Toegang over land voor professionele, gemandateerde hulporganisaties blijft voor het kabinet de prioriteit. Dit is de meest effectieve manier om op grote schaal hulpgoederen te leveren. Nederland blijft zich met onder meer diplomatieke druk inzetten voor onmiddellijke, ongehinderde en veilige toegang van humanitaire hulp. De verwachte inzet van voedseldroppings (airdrops) is vooralsnog 2 weken.
Dutch Bingo
Voormalig speciaal VN-gezant voor het vredesproces in het Midden-Oosten Sigrid Kaag noemde afgelopen vrijdag in Nieuwsuur de droppings met hulpgoederen boven Gaza een "teken van politieke onkunde" waarmee je de voedselblokkade van Gaza feitelijk legitimeert. Zoiets heet in jargon ook wel eens Dutch Bingo ofwel bullshit merkte ze op.
Meer info: UN on victims Gaza and air droppings