De ramp op zuid

Door de ontploffing aan de Schammenkamp op Zuid is meer verwoest dan woningen en levens. De ramp vond plaats op een plek die het niet kan hebben: een buurt van moeizaam overleven. Het kan niet anders of veel omwonenden hebben aan Gaza gedacht toen ze de ruïnes zagen en vervolgens merkten met hoeveel voorzichtigheid de autoriteiten het getroffen gebied benaderden.
Familieleden wisten dat de lijken van drie verwanten onder de puinhopen lagen. Ze stelden met groeiende verbijstering vast hoe de politie die daar uit lijfsbehoud liet liggen. Ook toen het been van een slachtoffer zichtbaar werd. Toen hebben diens verwanten tot twee maal toe de afzetting doorbroken om zelf op zoek te gaan. De politie dreigde met inzet van de ME als ze dit nog een keer zouden proberen maar liet dit uiteindelijk na. Uit de namen van de slachtoffers valt op te maken dat het om moslims gaat. Iedereen weet dat die het als een verplichting aan de overledene beschouwen deze zo snel mogelijk ter aarde te bestellen, het liefst nog op de sterfdatum zelf. Het moet dus onverdraaglijk zijn geweest voor veel omwonenden dat de slachtoffers maar bleven liggen. Zo droegen de autoriteiten met hun heilige eerbied voor procedures en risico mijding bij aan de erosie van hun gezag.
Nog steeds is onbekend wat de oorzaak was van de catastrofe al wordt steeds duidelijker dat het begon met de ontploffing van een auto die kennelijk vol explosieven zat. Een eindje verderop in deze woonwijk bleek ook nog een vuurwerkopslagplaats met vergunning te zijn alsof de ramp in Enschedé nooit had plaatsgevonden. Rotterdam Zuid is geen stadsdeel waar ze de stembus plat lopen of graag communiceren met de macht, met de vertegenwoordigers van de staat, de gemeente en van gouverneur generaal Marco Pastors. Dat kan alleen maar problemen opleveren, zo meent de gemiddelde ingezetene van Rotterdam Zuid vaak niet ten onrechte.
Deze explosie zal zich vastzetten in het collectieve geheugen. Er zal veel meer gerepareerd moeten worden dan verwoeste gebouwen. Prioriteit moet gegeven worden aan activiteiten die de bewoners het gevoel geven dat de democratie er voor hen óók is. Dat die opnieuw is aangekomen in de Schammenkamp.

Na lange afwezigheid stapt de democratie uit op het station Zuidplein Bld van de auteur met DeepAI