EU stopt alle invoer van Russisch gas. Maar het einde komt pas in 2027
De Europese Unie zal de invoer van Russisch gas effectief en permanent stopzetten en stappen zetten in de richting van de uitfasering van Russische olie in het kader van het voorlopige politieke akkoord dat het Europees Parlement en de Raad vandaag hebben bereikt. Dit historische besluit zal een einde maken aan de afhankelijkheid van de EU van een onbetrouwbare leverancier,die de Europese energiemarkten herhaaldelijk heeft gedestabiliseerd, de voorzieningszekerheid in gevaar heeft gebracht door middel van energiechantage en de Europese economie heeft geschaad. Zoals uiteengezet in het REPowerEU-stappenplan is de volledige uitfasering van Russische fossiele brandstoffen een essentiële stap om de energieonafhankelijkheid, het concurrentievermogen, de veerkracht en de marktstabiliteit van Europa te waarborgen.
Commissievoorzitter Ursula von der Leyen verklaarde: “Vandaag betreden we het tijdperk van de volledige energieonafhankelijkheid van Europa ten opzichte van Rusland. REPowerEU heeft opgeleverd. Het beschermde ons tegen de ergste energiecrisis in decennia en het hielp ons om met recordsnelheid van Russische fossiele brandstoffen over te stappen. Vandaag stoppen we deze importen permanent. Door de oorlogskas van Poetin uit te putten, zijn we solidair met Oekraïne en richten we ons op nieuwe energiepartnerschappen en kansen voor de sector.”
Een permanent verbod op de invoer van Russisch gas
Het akkoord van vandaag zorgt voor een geleidelijk maar permanent einde van de invoer van Russisch gas, waarbij de invoer van lng uiterlijk op 31 december 2026 geleidelijk wordt stopgezet ende invoer van pijpleidinggas uiterlijk op 30 september 2027 wordt stopgezet. Bij wijze van uitzondering kunnen de lidstaten deze termijn verlengen tot en met 31 oktober 2027 indien hun opslagniveaus onder de vereiste vulniveaus liggen. In het bijzonder:
- Voorkortlopende leveringscontracten die vóór 17 juni 2025 zijn gesloten,is het verbod op de invoer van Russisch gas van toepassing vanaf25 april 2026 voor LNGen17 juni 2026 voor pijpleidinggas.
- Voorlangetermijncontracten voor lng-invoer die vóór 17 juni 2025 zijn gesloten,zal het verbod van toepassing zijn met ingang van1 januari 2027,in overeenstemming met het 19e sanctiepakket.
- De invoer van gas uit pijpleidingen in het kader van langetermijncontractenis slechts toegestaan toten met 30 september 2027.Indien lidstaten moeilijkheden ondervinden om de vereiste opslagniveaus aan te vullen, zou het invoerverbod voor pijpleidingen pas vanaf1 november 2027 van toepassing zijn.
- Wijzigingen van bestaande contractenzijn alleen toegestaan voor nauwkeurig omschreven operationele doeleinden en kunnen niet leiden tot hogere volumes of prijzen.
Daarom zal de EU uiterlijk in november 2027 de invoer van Russisch gas voor eens en voor altijd hebben uitgefaseerd.