Doden, Gewonden en forse veroorzaakte schade: vuurwerk mag wat kosten
Zomaar een stelling: Kennelijk heeft het smaldeel van de Nederlandse bevolking behoefte aan oorlog. Er is zeker 118 miljoen euro geïnvesteerd in wapentuig onder het mom dat dit vuurwerk is. Het zwaardere materieel wordt in voorkomende gevallen gericht naar buurtgenoten en hulpverleners gegooid. Het laat zich raden wat de financiële schade voor de gemeenschap is door de gevolgen van het dodelijk vuurwerk vermaak. Politiek Den Haag houdt zich al ruim tien jaar stokdoof voor de dringende roep om een landelijk verbod van koop en gebruik van vuurwerk. Brood en spelen voor het electoraat prevaleert
Deze journalist hoefde weinig moeite te doen om aanwezig te zijn bij een van de vele fronten in Rotterdam en regio. In mijn geval lag de frontlijn in Tuindorp Vreewijk. Daar waren de vuurwerk frontsoldaten vergeten wat de betekenis van de naam van deze Rotterdamse wijk is, dus knalden ze er lustig op los.
De gevechtshandelingen begonnen al in december bij wijze van oefening. Er was kennelijk genoeg geld om zwaar vuurwerk aan te kopen. Dat werd achter de hand gehouden tot Oudejaarsmiddag. Er ging in een tijdslot van ongeveer vier uur zeker zeven stuks munitie af die de ramen van de straatbewoners deed trillen. Daar tussendoor was er natuurlijk ruimte voor het afschieten van wat lichter vuurwerk. Hadden buurtgenoten daarom gevraagd? Welnee, als de individuele vuurwerk gooiers maar lol hadden. Schijt aan de buren!
Onbetaalde rekening
Het particuliere gedrag – al dan niet gewelddadig – eist zijn tol. Oogarts Tjeerd Faber had het over een horrornacht na het zien van oogletselschades die sterk deden denken aan hetgeen soldaten aan het oorlogsfront hebben opgelopen. Soldaten gooien alleen niet voor de leuk met explosieven. Dokter Faber en zijn collega’s registreerden in het Oogziekenhuis zeker 28 vuurwerkslachtoffers met oogletsel, waarvan ogen blind kunnen zijn of misschien worden.
Het dodelijk slachtoffer in Rotterdam-Delfshaven was een 14-jarige jongen die wild was van vuurwerk, maar zich ook bewust was van de gevaren daarvan. Ondanks zijn voorzichtigheid ontplofte het stuk vuurwerk direct in plaats van in de lucht. Dat roept de vraag op of zogenaamd goedgekeurd vuurwerk wel veilig is.
Ergens in de regio Rijnmond miste een jongere zeker negen vingers na het afsteken van vuurwerk waaraan hij zoveel plezier dacht te hebben. En zo kunnen er veel voorbeelden worden gegeven van jong en oud die veroorzakers zijn van vuurwerkletselschade of die daarvan het slachtoffer zijn geworden. Vraag het eerste hulpverleners maar wat zij aan ellende zien die al dan niet veroorzaakt is door brooddronken types. Een deel van de laatsten hebben er blijkbaar het risico op alcoholvergiftiging voor over om uit hun dak te gaan. Lachen joh!
Aanbeveling
De nog relatieve Rotterdamse burgemeester Carola Schouten bepleit nu een landelijk verbod op het gebruik van vuurwerk. Dat had zij en haar collega Tweede Kamerleden al jaren achtereen kunnen doen, maar de volksvertegenwoordigers vinden de schade kennelijk nog steeds acceptabel. En handhaven op gemeentelijk verbodsniveau? De praktijk wijst uit dat deze een wassen neus is, zolang de explosieven makkelijk te koop zijn. De zwaar explosieve Cobra was zelfs bij www.bol.nl te koop.
Misschien helpt deze aanbeveling: laat op de zogenoemde sociale media elke dag beelden zien van afschuwwekkende vuurwerkletsels. Wie denkt dat hij/zij onaantastbaar is kan zich melden bij Defensie of meevechten in Oekraïne, het Gaza gebied en de Westbank om maar een paar oorlogshaarden te noemen.
jannykok@vandaagenmorgen.nl