Vrije val
Het was lang voorbereid. Er werd veel over gesproken. Je zou het allemaal kunnen zien als een spectaculaire afsluiting van de wittebroodsweken. En uiteindelijk is het dan toch gebeurd. Burgemeester Carola Schouten seilde de Euromast af. De burgerij werd van tevoren ingelicht over haar gruwelijke hoogtevrees. Des te kraniger – zo worden wij gedacht te denken – is deze prestatie. De burgemeester overwon alles en sprong de diepte in. Daar kunnen wij wat van leren in deze kwade tijd vol persoonlijke en maatschappelijke risico's.
De aanleiding was de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen. Carola Schouten had beloofd aan een stuk elastiek de Euromast af te springen als de opkomst hoger was dan de vorige keer. Of dat – gezien die hoogtevrees – uiting gaf aan haar vertrouwen of juist haar wantrouwen ten opzichte van het stedelijk politiek bewustzijn, dat laten wij maar in het midden. Belangrijker is wat er concreet gevierd werd: Het opkomstpercentage was met een procent of twee toegenomen van ongeveer 39% tot 41%.
Ze had het beloofd. Ze kon er niet onderuit. Maar de cijfers geven allesbehalve aanleiding tot een feestelijke afdaling. Bijna zestig procent van de Rotterdamse stemgerechtigden vond het niet de moeite waard naar de stembus te gaan. De uitslag is hoogstens een uitgebreid verkiezingsonderzoek. Die brengt allerminst de werkelijke gevoelens van de burgerij tot uitdrukking. Daarvoor bleven er te veel thuis of in de kroeg. Het zal verreweg de meeste stadsgenoten aan de reet roesten wat ze op de Coolsingel in dat gebouw met die toren allemaal uitvogelen. Als ze er iets van verwachten, is het niet veel goeds. Ze trekken hun eigen plan wel.
Mijn lief zegt dat er de laatste tijd zoveel shabby mensen op straat lopen. Dat klopt. En op het Tiendplein is nog steeds altijd wel iemand bezig bij de passerende automobilisten lege blikjes in te zamelen. Dat kan omdat er tot aan de kruising met de Henegouwerlaan een permanente file staat.
De stad is net zo goed in vrije val. Nee, dat is een flauwiteit. Ondertussen zijn we als gemeenschap wel op zoek naar een reddend stuk touw dat ons een stuk de hoogte in trekt voor we te pletter slaan. Zodat Rotterdam toch op zijn pootjes terechtkomt.
Reageren op dit bericht? Registreer via de knop Denk Mee rechtsboven) en je reactie komt na spam check onder het artikel
Inloggen om te reageren — Nog geen account? Registreer hier